20 Yaş Dişi, Yirmilik Diş Çekimi

Genellikle “üçüncü büyük azı” olarak adlandırılan yirmilik dişler (akıl dişleri) çoğu zaman 25 yaşından önce gelişirler ve olgunluk yaşında çıktıkları için akıl dişleri olarak da adlandırılırlar. Bazı insanlar için “yirmilik dişlerin çıkması” bir yetişkinliğe geçiş törenidir ve olaysız bir şekilde başlayıp biter; diğer insanlar için ise ağızda çapraşıklığa yol açması, yanlış pozisyonda çıkması veya gömülü olması durumunda yirmilik dişlerin çıkması sorun oluşturabilir.

Yirmilik dişin çekilmesi için diş hekiminiz aşağıdaki durumlara bakacaktır:

- Doğru konumda olmayan yirmilik dişler yiyecekleri hapsedebilir. Bu da çürüğe neden olan bakterinin çoğalması için bir zemin oluşturur.

- Düzgün şekilde çıkmayan yirmilik dişler, yirmilik dişler ile onların yanındaki azı dişlerinin arasını diş ipi ile temizlemeyi güçleştirebilir.

- Kısmen çıkan yirmilik dişler bakterilerin diş etlerine girmesi için bir alan bırakır ve enfeksiyona zemin oluşturur. Ayrıca çenenizde ağrıya, şişliğe ve sertliği de yol açabilir.

- Bazı hekimler çıkmak için yer bulamayan yirmilik dişlerin sıkışıklığa yol açtığını veya komşu dişlere zarar verdiğini düşünmektedir.

- Gömülü yirmilik bir dişin gömük dişin üzerinde veya yanında bir kist oluşturması muhtemeldir. Komşu dişlerin köklerine zarar verme ve dişlerinizi destekleyen kemiği tahrip etme olasılığı da vardır.

Yirmilik Diş Çekiminin Riskleri Nelerdir?

Çoğu yirmilik diş çekimi uzun süreli komplikasyonlara neden olmazken işlemden sonra bazen problemler oluşabilir: Ameliyat sonrası kan pıhtısı cerrahi yaradan çıkarsa çekim yeri iyileşmez ve alttaki kemik ortaya çıkar. Kuru soket (çekim yerinin iyileşmemesi) ağrı yapabilir ve iyileşme sürecini uzatabilir.

Ameliyata Hazırlanma

Yirmilik diş çekimi nadiren yatıya kalma gerektirir; çoğu işlem günübirlik prosedür olarak gerçekleştirilir ve bu da aynı gün evinize gideceğiniz anlamına gelir. Çekimi gerçekleştiren muayenehane personeli ameliyattan önce ve sonra ne yapmanız gerektiğiyle ilgili sizi bilgilendirecek ve işlemle ilgili diğer sorularınızı yanıtlayacaktır.

İşlem gününden önce sizi ameliyata götürmesi ve getirmesi için birisini ayarlayın. Muayenehaneye ne kadar erken girmeniz gerektiğini ve önceki gece beslenmeyle ilgili izlemeniz gereken tüm kısıtlamaları öğrenin (ör. yemek yemeniz yasak mı? Yasaksa ne zamandan itibaren?). Reçeteli veya reçetesiz ilaçlarınız varsa ameliyattan önce bunları almanın uygun olup olmayacağını sorun.

İşlemden Sonra Ne Beklemeli

Ameliyat tamamlandıktan sonra, işlemin ardından derhal ayağa kalkabileceğiniz lokal anestezi seçeneğini seçmediğiniz sürece tüm anestezinin geçmesi için uyanma odasına götürülürsünüz.

Bunları yapın:

- Hekiminizin iyileşme süreciyle ilgili talimatlarını takip edin. Ağzınızda bir yara olduğu için ağzınızın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak ve başka komplikasyonlar yaşanmasının önüne geçmek adına diş hekiminizin veya çene cerrahının tavsiyelerini takip etmeniz hayati önem taşır.

- Ameliyatınız sonrasında günün geri kalanında dinlenin. Ertesi gün normal programınıza dönebilirsiniz, fakat ameliyat yaralarınız iyileşirken yaklaşık bir haftalığına yorucu faaliyetlerinizi asgari düzeyde tutun.

- Ameliyatı takiben bir veya iki gün boyunca yumuşak gıdalar yiyin. Elma püresi ve yoğurt beslenmenize yardımcı olacak ve çekim yerini enfekte etmekten kaçınmak amacıyla ağzınızı durulaması kolay olacaktır.

- Bir hafta boyunca her öğün sonrası ve birkaç saatte bir ağzınızı tuzlu ılık suyla (1/2 çay kaşığı yemek tuzu ve 250 ml su) çalkalayın. Birinci veya ikinci günden sonra dişinizi fırçalayabilirsiniz, ancak ameliyat yerine yakın bölgelere dikkat edin.

Bunları yapmayın:

- İlk birkaç gün içinde şekerli, kafeinli, gazlı veya alkollü içecekler içmeyin. Bunun yerine, bol miktarda su için ve pipet kullanmayın çünkü emme eylemi yanlışlıkla yaradaki kan pıhtısını yerinden oynatabilir, bu da iyileşmeyi geciktirir.

- Çiğneme gerektiren veya aşırı derecede baharatlı yiyecekler yemeyin veya dişlerin arasına kaçırmayın.

- Kan pıhtısını yerinden oynatabileceği için hiçbir tükürme işlemine girişmeyin. Çekim bölgesi üzerindeki gazlı bezin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız diş hekiminize veya çene cerrahına başvurun. İşlemden sorma şişlik ve morluk normaldir, fakat bu durumların buz torbasının kullanılmasıyla birkaç gün içinde iyileşmesi gerekir.

- Sigara içmeyin veya tütün ürünleri kullanmayın. Ağız içi ameliyat sonrası herhangi bir tütün ürünü kullanımı iyileşmeyi ciddi anlamda geciktirebilir ve başka komplikasyonlar yaşanması ve enfeksiyon oluşması riskini artırabilir.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!