Konservatif Diş Tedavisi – Diş DolgusuDiş çürükleri soğuk algınlığından sonra en yaygın ve sık görülen rahatsızlıktır.

Ağız içinin normal florasında bakteriler bulunmaktadır. Bakteriler tüm besinleri (şeker ve nişastayı) asitlere dönüştürürler. Bakteriler, asit, besin artıkları ve tükürük birleşerek diş üzerinde tutunan bir plak oluştururlar.

Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Dişin iç yapılarına ulaşacak kadar derinleşmeden önce kaviteler genellikle ağrısızdır.

Yemekten sonraki 20 dakika plak ve bakteri aktivasyonunun en yoğun olduğu zaman dilimidir. Şekerler ve nişastalı yiyecekler (karbonhidratlar) diş çürüğü riskini artırırlar. Yapışkan besinler diş yüzeyi üzerinde kaldıkları için zararlıdırlar. Sık sık atıştırmak, diş yüzeyinin asitlerle temas süresini artırdığından çürük riskini artırır.

Diş Çürüklerinin Tedavisi

Bir kere kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmaz ancak tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir ve kaybedilmiş doku dolgu maddeleri ile restore edilir. Tedavinin asıl amacı dişi korumak ve şikayetleri iyileştirmektir. Diş çürüğünün erken dönemde tedavi edilmesi, ilerlemiş bir çürüğün tedavi edilmesinden hem daha kolay hem de maddi olarak daha ucuzdur. Çürüğün temizlenmesi esnasında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanabilir. . İdeal olarak diş çürüklerinin önlenmesinin en iyi yolu doğru ağız hijyeninin öğrenilmesidir

Bonding Uygulaması

Bonding uygulaması dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesi, dişler arasındaki boşlukların kapatılması için yapılan kozmetik bir işlemdir.

Bonding İngilizcede yapıştırmak anlamına gelmektedir. Bonding uygulamasında hekim diş renginize en uygun renkteki kompozit dolgu malzemesini özel yapıştırıcılarla (adeziv) dişe yapıştırır. Bu işlem yapılırken dişinize geri dönüşümsüz bir zarar verilmemektedir. Çoğu zaman dişten hiç aşındırma yapılmadan malzeme dişin üzerine yapıştırılır.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!