<

Pedodonti – Çocuk Diş HekimliğiTravma (Düşme / Çarpma Vakası)

Süt dişlerinin değişmesi beklenen zamandan önce , alınan bir darbe sonucu daha erken kaybedilmesi durumunu travma olarak adlandırabiliriz. Bu tip durumlarda kazanın nerde yaşandığı (park,ev vs..), dişin bir kısmının kırık olması veya tamamının yerinden çıkması, ailenin diş hekimine ne sürede geldiği çok fazla önem arz etmektedir.

Ne Kadar Sürede Diş Hekimine Gidilmelidir?

Düşme vakasından sonra 30 dk – 1 saat içinde diş hekimine gidilmesi çok önemli bir husustur. Bu süre içerisinde yerinden çıkmış dişler tekrar ağız içinde yerlerine uyumlandırılarak dişin kurtulma şansını yüksek kılar.

Florlama İşlemi

Bir diğer önemli konu ise flourid uygulamaları olmaktadır. Süt ve sürekli dişler 15 yaşına yani dişlerin olgunlaşma yaşına kadar adeta bir sünger gibi yararlı ve zararlı şeyleri emmektedirler. Bu yaşa kadar uygulanan flourid uygulamaları hem diş çürüklerini önlerken hem de dişin yapısına katılıp bir dolgu malzemesinden ziyade dişi dış etkenlere karşı daha uzun süre korumaktadır.

Çocuk doktorlarının tavsiyesi anne sütünün 2 sene alınması yönündedir, ancak anne sütünün gece alınması hem içeriğindeki şekerin çürük yapıcı etkisi hem gece alınan gıdanın ağız içinde sabah saatlerine kadar kalması hem de uyku durumunda ve emzirme halinde dişi çürükten koruyan tükrüğünde azalması sonucu dişlerin ön yüzlerinde başlayıp renk değişikliği, ağrı ve şişliğe kadar gidebilen bir tablo gözükmektedir. Dişler sürmeye başladıktan sonra ( 1 yaşından itibaren ) akşam yemeğini yedikten sonra dişler fırçalanmalı ve sabah kahvaltısına kadar ilave bir yiyecek özelliklede süt ürünü verilmemeli. Süt ürünleri sabah kahvaltısıyla akşam yemeği arasındaki süreçte tüketilmeli.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!