Diş Estetiği

Doğal, sağlıklı, estetik görünen dişler için diş etinin görüntüsü de son derece önemlidir. Diş etinin sağlıklı formu, simetrisi, rengi sağlıklı ve güzel bir gülüş tasarlamak için son derece önemlidir.

Dişetinin gülerken ve konuşurken çok fazla görünmesi (gummy smile) yüz estetiğini önemli biçimde etkiler.

Bu sebeple diş etinin yeri, formu, şekli, renklenmeleri cerrahi yöntemlerle kolayca düzeltilebilir.Bu cerrahilerde lazer ya da klasik cerrahi yöntemleri lokal anestezi altından yapılabilir.

Sadece diş etlerine küçük müdahaleler yapılarak yüz estetiğinde önemli değişiklikler oluşturabilir.

Ön dişlere yapılacak estetik porselen uygulamalarından önce diş etleri mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli ise cerrahi olarak düzeltilmelidir. Bu işlem yapılarak porselen uygulamaların estetiğine çok önemli katkı sağlar.

Porselen Venerler

Orta derecede renkelenmeler de, dişlerdeki aralıkların kapatılmasında, çapraşık veya dönmüş dişlerin düzeltilmesinde, aşınma vakalarında dişten orta derecede madde kaldırarak yapılan bir porselen uygulamasıdır. Dişlerin sadace ön yüzeylerinden aşındırma yapılır ve ölçü sonrası laboratuvarda hazırlanarak ikinci seansta dişlere uygulanır. Direkt kompozit uygulamalarına göre daha uzun süreli estetik ve dayanıklılığının olması en önemli avantajıdır.

Gülüş tasarımı diş doktorunun direktifleri doğrultusunda sizin için uygun olan gülümseme görüntünüzün sağlanması adına yaptığı işlemleri kapsamaktadır. Gülüş tasarımı belirlenirken ; kişinin yüz hatları, cinsiyeti, yaşı, gülüş simetrisi, dişlerinin sıralanışı, renkleri, dudaklarının görüntüsü ve diş etlerinin görüntüsü değerlendirilir.

Bonding Uygulamaları Nedir? Neleri Kapsar?

Bonding uygulamaları dişin çürük, kırık ve bozulmuş yapısal durumunu düzeltme için kompozit rezin materyali ile onarılması işlemidir./p>

Rengi beyazdır dışarıdan biri dişten çok ayırt edemez bundan dolayı estetik uygulamalarda sıklıkla kullanılır. Bonding uygulamaları çok maliyetli olmayan kolay bir işlemdir bundan dolayı genellikle dişler arasındaki boşlukların kapatılması amacı ile tercih edilir.

İşlem süresi yarım saat ile 1 saat arasında değişkenlik göstermekle birlikte uygulanması gereken diş sayısı ile birlikte seans sayısı da birden fazla kere olabilmektedir./p>

Estetik diş tedavisi birçok estetik durumun beraberce değerlendirilmesini gerektiren birden fazla kısımdan oluşur. Gülüş tasarımının yapılması, dişetinde estetik düzenlemeler (gingivektomi ya da gingivoplasti) yapılması, bonding uygulamalarıve zirkonyum destekli porselen kaplamalar bunlardan bazılarıdır.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!