İmplant (Dental İmplant)İmplant tedavisi diş eksikliği olan bireylerde eksikliğin giderilmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir. İmplant diş uygulaması 2 aşama olarak yapılır. Uygulamanın ilk aşamasında diş eksikliği olan yere yani çene kemiği içerisine implant denen titanyum vidanın yerleştirilmesidir. Çene içerisinde kemik ile implantın kaynaşması (osseointegre olması)için gereken süre kullanılan implantın markası ve özelliklerine göre 1 – 3 ay arasındadır. İkinci aşamada bu kemikleşen alanın üstüne ağız ve diğer dişlerinizin yapısına uygun zirkonyumveya metal destekli porselen veneer kron olarak adlandırılan protez dişlertakılır. Protezler yapılırken genellikle iki yöntem yaygın olarak kullanılır bunlardan biri simante (yapıştırma) yöntemi diğeri de vidalama yöntemidir. Bunlardan hangisi hastamızın ağızı için uygunsa o yöntem tercih edilir.

Günlük hayatınızı aksatmadan uygulanan bu yöntemle köprü gibi diğer dişlerinizi yük binen bir uygulama yapmanıza gerek kalmıyor hem de daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir dişe sahip olmuş oluyorsunuz. Ayrıca birde diş estetiğiniz ön plana çıkmış oluyor daha rahat gülümseyip bunu dert etmenize gerek kalmıyor.

İmplant Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Diş eksikliği olan hastalar, ya da hareketli protez kullanımında zorluk çekenlere, eğer genel sağlık durumları da müsaitse implant uygulaması yapılabilmektedir. Müdahale edilemeyen diabet hastaları , ciddi kemik rahatsızlıkları olanlar, yüksek tansiyon problemi yaşayanlar ile şeker hastaları, implant uygulaması ndan önce kesinlikle doktorlarına danışmalıdırlar. Bunlar haricinde, ciddi bir sağlık problemi olmayan hastalarda da emin olmak için genel ağız kontrolü, panoramik filmle birlikte bir çene filmi ve gerektiği durumlarda üç boyutlu filmler çekilebilmektedir. Bunlar yoluyla hastanın implant uygulamasına uygun olup olmadığı anlaşılır.

Dental İmplant

Diş eksikliğinde kullanılan kayıp dişlerin köklerinin yerine yerleştirilen titanyum vidalardır. Diş eksikliğinde yapılarak protezleri taşımak için yerleştirilirler.

Tek diş eksiklerinde komşu dişlere dokunulmadan eksik diş yerine implant yerleştirilerek dişsizlik sorunu giderilebilir.

İmplant kullanılarak yapılan protezlerin tedavi süreci, implantın kemiğe kaynama süresi tedaviye eklendiğinden önceki yöntemlere göre biraz daha uzundur. İmplant cerrahı olarak çene kemiğine yerleştirildiği bölgeye göre uygun süre beklendikten sonra üzerine protez yüklenir.

Bu süre 6-12 hafta arasında değişebilir. Her implant vakası aynı olamayacağı için yapılacak tedavinin süresi muayene sonrası belirlenebilir.

Uzun süre dişsiz kalmış bölgelerde kemik yetersizliği yüzünden implant yerleştirmek her zaman mümkün olmayabilir. Ayrıca dişsiz bölgenin bazı anatomik yapılara olan komşuluğu implant cerrahisi öncesinde ya da esnasında uygun kemik doku oluşturabilmek için bazı kemik cerrahilerinin yapılması gerektirebilir.(Üst çene arka bölgede sinüs tabanının yükseltilmesi gibi.)

İmplant cerrahisi lokal anestezi altında uygulanacak implant sayısına göre değişen sürelerde yapılabilir. Cerrahi tamamen ağrısız gerçekleştirilir. Operasyon sonrası antibiyotik ,ağrı kesici ve hijyen için gargara kullanımıyla ortalama 1 hafta içinde yara bölgesi tamamen iyileşir. İmplantın kemik içindeki iyileşmesi için genelde 6-8 hafta beklenir. Operasyon sonrası şiddetli ağrı beklenmez. Doğru ilaç kullanımıyla bu süre rahat geçirilir. Bu sürede hastalara geçici protezler kullandırılır, dişsiz kalması gerekmez.

Dental implant malzemesi olarak çok fazla seçenek bulunabilir. Ancak başarısı kanıtlanmış uzun süredir kullanımı olan markaların tercihi önemlidir. Kullanılan malzemelerin kemikle olan bağlantısı ne kadar iyi oluşur ve korunursa implant o kadar uzun ömürlü olur. Protez tamamlandıktan sonra iyi bir bakım ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile ömür boyu kullanılabilmektedir. Her tedavide olduğu gibi implant tedavisinde de riskler, başarı ya da başarısızlıkları, tedavi seçenekleri kişiye özeldir ve ancak iyi bir muayene sonrası belirlenebilir.

Klinikte muayene yapılırken, mutlaka radyografik görüntülere ihtiyaç duyulur. Böylelikle kullanılacak implantın ve yapılacak cerrahilerin planlanması kolaylaşır.

Dental implantlar doğal dişlere en yakın protezleri yapabilmemiz için en iyi seçenektir. Çoğunlukla hastalarımız implant destekli protez tedavilerinde kendi dişlerini kullanmıyor hissini yaşarlar.

Diş kaybından sonra dişsiz kalan bölgedeki kemik için yapılacak tek şey ö bölgeye uygun bir impalntın yerleştirilmesidir. Çünkü implantlar da tıpkı dişler gibi bulundukları kemiğin kaybını engellerler.

Whatsapp Yaz!
Tıkla Ara!